Uznani w Warszawie styliści fryzur / Salon fryzjerski Warszawa | Umów wizytę: +48 518 833 827

10 ciekawych faktów o włosach

ciekawostki o włosach

Nasze kosmyki są dla nas ozdobą i odzwierciedleniem naszej urody, dlatego głównie dbamy o ich nienaganny i zdrowy wygląd. Na co dzień nie zagłębiamy się bardziej w tematykę włosów, a szkoda bowiem kryją w sobie nie jedną ciekawą tajemnice. Poniżej przedstawiam Wam 10 najciekawszych faktów o włosach.

Jeśli pasjonujesz się włosami, chce wszystko o nich wiedzieć, na temat pielęgnacji, aktualnych trendów w strzyżeniu i koloryzacji – jednym słowem jest włosomaniaczką, to zapewne już nie jedną ciekawostkę o nich słyszałaś. Mnie osobiście kilka faktów zaskoczyło, o których wcześniej nie miałem pojęcia.

Czy wiesz, że……

1. Włosy w życiu płodowym

Owłosienie u człowieka rozwija się już w życiu płodowym. Od 3 miesiąca życia zarodka pojawiają się zawiązki na łukach brwiowych oraz nad i pod wargami. Natomiast od 14 tygodnia ciąży włosy zaczynają rosnąć również i na głowie.

2. Tempo wzrostu włosów

Ludzkie włosy rosną około 0,35mm na dzień, co daje 1 cm na miesiąc.

3. Unikatowy kolor włosów

Tylko 2% ludzi na całym świecie ma rude włosy. Jeśli zaliczasz się do tych osób, jesteś szczęśliwcem. Najwięcej jest osób w Udmurcji oraz Szkocji i Irlandii, gdzie 46% tamtejszej populacji posiada gen odpowiedzialny za powstawanie rudych włosów, a 14% z nich posiada rude włosy. Jeśli Ty również zaliczasz się do grona rudzielców – jesteś szczęśliwcem, bo najczęściej gen, w którym zapisany jest rudy kolor włosów, jest recesywny i zostaje zdominowany przez geny innych kolorów włosów.

4. Rola włosów

Jeśli ktoś zapyta jaką rolę odgrywają włosy, to z pewnością pierwsze co nam przyjdzie na myśl to – kwestia estetyczna. Jednak włosy odpowiadają głównie za utrzymanie prawidłowej temperatury naszej głowy.

5. Elastyczność włosów

Gdy rozciągniemy zdrowy włosy, może on się wydłużyć nawet o 10%. Nasze kosmyki są dość elastyczne i kruszą się jedynie wtedy gdy są przesuszone i osłabione. Zdrowy włos można rozciągnąć, tym samym nie uszkadzając jego struktury, np. gdy jest mokry.

6. Skład włosów

Włosy składają się głównie z 80% keratyny i około 10% wody. Reszta składników to lipidy, minerały oraz pigmenty – czyli melanina odpowiedzialna za naturalny kolor włosów. Co ciekawe, włosy mogą pochłaniać z otoczenia wodę o masie równej nawet 30% tego, ile ważą.

7. Żywa część organizmu

Zastanawiałaś się kiedyś czy włosy są żywą częścią organizmu? Odpowiadam, że jedynie cebulka jest żywą częścią włosa. W niej odbywają się wszystkie procesy odpowiedzialne np. za wzrost włosów. Reszta włosa składa się ze zrogowaciałych komórek keratynowych i jest martwa.

8. Najszybciej rosnące włosy

Najszybciej rosnące włosy u człowieka to zarost. Te na głowie rosną raczej w tempie 1cm na miesiąc, przy czym ich wzrost uzależniony jest od wielu czynników. Zazwyczaj są to czynniki genetyczne, hormonalne lub zdrowotne. Ilość wyrastających włosów w ciągu całego naszego życia zależna jest także od wieku. Im jesteśmy starsi, tym gęstość włosów niestety się zmniejsza.

9. Siła włosów

Jeden włos średniej grubości jest w stanie utrzymać około 100g. Biorąc pod uwagę, że przeciętnie na naszej głowie jest ich aż 150 000, to wszystkie splecione w jeden sznur mogłyby wytrzymać obciążenie około 12 ton (waga dwóch słoni). Brytyjscy naukowcy zainspirowani włosami Roszpunki w filmie „Zaplątani” postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście jej długi warkocz byłby w stanie utrzymać ciężar księcia wspinającego się na 20-metrową wieżę. Biorąc pod uwagę wagę księcia, która mogłaby przypuszczalnie wynosić 60 kg i masę włosów. Zgodnie stwierdzili, że warkocz Roszpunki byłby w stanie utrzymać ciężar o masie 2750 kg.

10. Najdroższe włosy świata

Przez wiele lat włosy “króla rock’n rolla” zbierał jego osobisty fryzjer, Homer Gilleland. Większość włosów legendarnego piosenkarza podarował swoim znajomym, a to co mu zostało zamknął w słoiku. Później ów słoik został wystawiony na aukcję i sprzedany za ponad 100 tysięcy dolarów. Włosy Elvisa Presley’a to najdroższe włosy w historii.

A Was jaka informacja o włosach najbardziej zaskoczyła?

Social Media

Newsletter

Zapisz się na subskrypcję i bądź na bieżąco z nowościami oraz promocjami

Sprawdź również