Uznani w Warszawie styliści fryzur / Salon fryzjerski Warszawa | Umów wizytę: +48 518 833 827

Rozdwojone końcówki – czy da się je uratować?

rozdwojone końcówki włosów jak je uratować

Zanim zabierzemy się do ratowania rozdwojonych końcówek włosów, warto poznać przyczyny ich zniszczenia. Z pewnością zgłębienie problemu od podstaw, pomoże uniknąć go w przyszłości i lepiej zadbać o kondycję włosów już dziś.

Poniżej przedstawiam najczęstsze przyczyn rozdwajania się końcówek włosów:

 1. Nieodpowiednie mycie włosów – myjesz włosy, które nie są rozczesane. Używasz szamponu z mocnymi detergentami (jak ssl) i nakładasz je bezpośrednio z butelki na głowę. Po czym spłukujesz go gorącą wodą. 
 2. Nie używasz odżywki do włosów, już nie wspominając o masce minimum raz w tygodniu.
 3. Nieodpowiednia dieta – Twoja dieta jest uboga w witaminy i minerały. Spożywasz za mało płynów.
 4. Zbyt często używasz prostownicy i lokówki, a także ekspresowo suszysz włosy gorącym strumieniem powietrza. A może zaraz po umyciu wycierasz włosy w ręcznik, mocno nim pocierając?
 5. Źle czeszesz włosy – rozczesujesz je zaraz po umyciu, jak są jeszcze mokre lub ciągniesz je na siłę.
 6. Za rzadko odwiedzasz swojego ulubionego fryzjera, który wykona kosmetyczne strzyżenie.
 7. Czynniki mechaniczne – od noszenia czapek, kapturów, szalików, itp. Ale na nie niestety nie mamy większego wpływu. Lepiej mieć czapkę na głowie, niż się rozchorować. 🙂
strzyżenie rozdwojonych końcówek

Jak powstają rozdwojone końcówki włosów?

Rozdwajanie się włosów wynika z ich warstwowej budowy. Włos bowiem składa się z trzech warstw: rdzenia, kory i naskórka/osłonki. Bywa też tak, że cienki włos pozbawiony jest rdzenia. Natomiast jego najbardziej zewnętrzna warstwa, tworzy łuski, przez co staje się jego warstwą ochronną. Gdy ona na skutek zniszczenia lub wytarcia zostaje uszkodzona, włos ulega rozdwajaniu się.

Rozdwojone końcówki włosów – co zrobić?

Najprostsza i najskuteczniejsza metoda to – obciąć je. Wiem, że to boli zwłaszcza gdy zapuszczasz włosy, których długość jest już imponująca. Jednak pamiętaj, że piękne włosy to zdrowe włosy. A nic tak nie szpeci naszej fryzury, jak ich zła kondycja. Rozdwojonych końcówek nie da się już naprawić, można je jedynie podreperować na chwilę. Czego jednak nie polecam, bo to nie rozwiązuje problemu i nie zatrzymuje ich rozdwajania się.

Mówiąc w skrócie lepiej obciąć to co jest już zniszczone i zadbać o kondycję reszty włosów.

Aby zminimalizować rozdwajanie się końcówek:

 1. Ogranicz stosowanie stylizacji na gorąco – susz włosy zimnym nawiewem. Jeżeli to możliwe unikaj kontaktu końcówek z gorącymi urządzeniami, jak lokówka czy prostownica. Czasami wiadomo – nie da się, ale w większości przypadkach wystarczy użyć urządzenia do ¾ długości włosa, by osiągnąć oczekiwany efekt. Warto też zaopatrzyć się w kosmetyki termoochronne.
 2. Zwracaj uwagę na skład i jakość kosmetyków do włosów. Dobieraj odpowiednie produkty do rodzaju swoich włosów i wybieraj tylko te sprawdzone marki. Nie trzyj włosów podczas mycia. Poznaj produkty do włosów Grzegorz Duży Cosmetics, które mają naturalny skład.
 3. Pozbądź się plastikowych grzebieni i szczotek, wybierz te z naturalnym włosiem. I nigdy, przenigdy nie rozczesuj włosów na siłę. Delikatność i cierpliwość to podstawa!
 4. Po umyciu nie wykręcaj włosów i nie pocieraj ich ręcznikiem. Zamiast ręcznika możesz użyć bawełnianej koszulki. A gdy masz czas, po prostu delikatnie osusz je ręcznikiem i pozwól im samym wyschnąć.
 5. Staraj się unikać pocierania włosów o ubrania.
 6. Podcinaj regularnie włosy, nawet gdy je zapuszczasz. Chodzi o ich odświeżające strzyżenie raz na 3-4 miesiące, tak by zminimalizować ich rozdwajanie i zadbać o zdrowy wygląd.
 7. Zadbaj o swoją zróżnicowaną dietę, bogata w witaminy i minerały będzie z korzyścią dla całego organizmu. Pij odpowiednią ilość wody, bo bez niej nasze włosy staną się suche i matowe.
 8. Nawilżenie to podstawa! Stosuj odżywkę do włosów przy każdym ich myciu i maskę raz w tygodniu. Możesz też po stylizacji nałożyć na końcówki olejek np. arganowy, kokosowy, rycynowy.
 9. Zapytaj swojego fryzjera o zabiegi pielęgnacyjne. Warto zafundować swoim włosom 25 minutowy seans odżywczy z sauną na włosy. Efekt murowany!

Jak domowym sposobem scalić rozdwojone końcówki?

Jeśli Twoje końcówki są rozdwojone i zależy Ci na wizualnej poprawie ich stanu, jest sposób by je „skleić”. Jednak pamiętaj że to tylko chwilowy zestaw naprawczy.

Umyj dokładnie włosy szamponem i nałóż odżywkę (najlepiej z serii nawilżającej), następnie spłucz dokładnie letnią wodą. Wysusz włosy i delikatnie je wyprostuj za pomocą prostownicy. Na końcu nałóż olejek np. arganowy na same końcówki włosów. Te czynności wyciągną i wygładzą włosy, dzięki czemu ich zniszczenia na pierwszy rzut oka nie będą widoczne.

rozdwojone końcówki włosów jak je uratować

Domowa maseczka zapobiegająca rozdwajaniu się końcówek

Składnik: Ciepły olej

Olej przede wszystkim nawilża, regeneruje, zapobiega wypadaniu włosów, a także zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Możesz użyć oliwy z oliwek, oleju kokosowego, oleju z awokado lub oleju z pestek winogron.

Przygotowanie: Wybrany olej podgrzej, a gdy będzie ciepły (nie gorący) rozprowadź go od nasady aż po końcówki włosów. Następnie owiń głowę ręcznikiem. Odczekaj 15 minut aż włosy wchłoną odżywcze składniki. Po tym czasie umyj włosy szamponem i dokładnie spłucz letnią wodą. Dla uzyskania oczekiwanego efektu stosuj maseczkę 3 razy w tygodniu. 

Social Media

Newsletter

Zapisz się na subskrypcję i bądź na bieżąco z nowościami oraz promocjami

Sprawdź również

odżywka regenerująca Grzegorz Duży Cosmetics

Odżywka regenerująca GDC

W ostatnich dniach pogoda miło zaskoczyła wyższymi temperaturami. Chyba wszyscy mamy nadzieję, że wiosna zbliża