Uznani w Warszawie styliści fryzur / Salon fryzjerski Warszawa | Umów wizytę: +48 518 833 827

Top 10 ciekawostek o włosach

ciekawostki o włosach

Włosy…..dodają nam uroku, pewności siebie i podkreślają nasz charakter. Skupiamy się głównie na ich pielęgnacji bez wdawania się w zbędne szczegóły. A czy wiecie ile tajemnic skrywają w sobie włosy? Wyszukaliśmy dla Was te najbardziej interesujące. Niektóre z nich naprawdę są zaskakujące!

Czy wiesz, że……

1. Na ciele człowieka może znajdować się około 5 mln mieszków włosowych. 

Pokrywają one prawie całą powierzchnię naszego ciała, z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni i podeszwy stóp. Jednak ich liczba jest zapisana w genach i kształtuje się już podczas życia płodowego. Z każdego z mieszków w ciągu całego życia wyrasta około 30 kosmyków. 

2. Promieniowanie słoneczne, jest w stanie przyspieszyć proces wzrostu. 

Właśnie dlatego większość z nas zauważa, że włosy rosną szybciej latem niż zimą. Sprawcą tego zjawiska jest witamina D3, której naturalnym źródłem jest słońce. Rozsądne korzystanie z natury pozwoli nam na pokrycie aż 90% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Musimy pamiętać, że bezpośrednia ekspozycja włosów na słońcu może negatywnie wpłynąć na ich kondycję, przez co staną się matowe i łamliwe. Zadbaj latem o odpowiednią ich pielęgnację, nakrycie głowy i ciesz się słońcem do woli!

rośliny na porost włosów

3. Pewnie wiele kobiet zmartwi ten fakt i wolałyby by sytuacja była odwrotna, to jednak włosy przeważnie rosną szybciej mężczyznom, niż kobietom.

Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, takich jak geny, hormony, stres oraz dieta. Znaczący jest także nasz wiek, bo niestety im stajemy się starsi, tym nasza czupryna zmienia swoją grubość i gęstość. Panowie rzadziej też stosują zabiegi stylizacyjne na swoich włosach, co też przyczynia się pozytywnie do ich wzrostu. 

Na pocieszenie jednak dodamy, że z kolei kobiety mogą osiągnąć znacznie większe długości włosów, niż mężczyźni.

4. Włosy zawdzięczają swój kolor specjalnemu barwnikowi – melaninie. 

Może mieć ona formę rozproszoną i wtedy nasza fryzura będzie w jasnym odcieniu, lub ziarnistą – im jej więcej, tym nasze kosmyki staną się ciemniejsze. Dzięki rożnym proporcją melaniny możemy uzyskać nawet 50 różnych kolorów włosów. Już w chwili poczęcia, w naszych genach zapisany jest kolor włosów. Czasami zdarza się, że nie dziedziczymy go po rodzicach, tylko po dalekich krewnych. A gdy stajemy się starsi, tym bardziej zmniejsza się gęstość włosów na głowie oraz ich nasycenie barwnikiem, wówczas włosy zaczynają siwieć.

kolor włosów melanina

5. Najdłuższe na świecie włosy damskie należą do kobiety Asha Mandela, która pochodzi z Ameryki –  mają aż 28 m i ważą 19 kg.

Jest ona zdecydowaną rekordzistką najdłuższych dredloków, czym wpisała się do Księgi Rekordów Guinnessa. Zaś męskie najdłuższe włosy należą do Wietnamczyka i liczą 6,2 m. 

6. Możliwe jest przyspieszone siwienie włosów, pod wpływem bardzo dużego szoku, silnych przeżyć lub stresu.

Choć głównie siwe włosy kojarzą nam się z późniejszym, starczym wiekiem, to jednak są przypadki osób, które osiwiały w bardzo krótkim czasie. Przedwczesne siwienie może zacząć się już w późnym wieku nastoletnim i jest to uwarunkowane genetycznie. Przykładami przyspieszonego procesu siwienia włosów są:

  • Maria Antonina, która podobno całkowicie osiwiała w noc poprzedzającą swoją egzekucję.
  • Dziennikarz Wojciech Sumliński informował, że osiwiał w ciągu 4 dni, które spędził w areszcie w 2008 roku.
  • Kapitan Eric Moody cudem sprowadził na ziemię samolot pełny pasażerów. Rok po tym wydarzeniu był już całkowicie siwy.

7. Szacuje się, że kobiety 40+ korzystają z usług fryzjerskich częściej niż dwudziestoparolatki.

Natomiast profesjonalne produkty do włosów wybiera coraz więcej Polek. Około 95% Polek korzysta z usług profesjonalnych salonów fryzjerskich, co oznacza że coraz częściej wolimy oddać nasze włosy, w naprawdę dobre ręce! 

8. Panowie spędzają na goleniu zarostu łącznie 5 miesięcy życia, a panie na suszeniu i stylizacji fryzury 7 miesięcy.

9. Najszybciej rosną włosy Azjatów, a najwolniej mieszkańcom Afryki.

Na szczęście Europejczycy też nie mają powodów do zmartwień, bo w tej statystyce są gdzieś pośrodku.

10. Włosy od zera do pasa rosną przeciętnie 7-8 lat.

fryzjer damski warszawa

Social Media

Newsletter

Zapisz się na subskrypcję i bądź na bieżąco z nowościami oraz promocjami

Sprawdź również

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.